Kurd Halk Onderi Abdullah ÖCALAN’dan Başsağlığı Mesajı

SARA ROJBIN RONAHI

ANF

14 Ocak 2013

Imrali – Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu. Öcalan, Paris’teki katliamın ikinci bir Dersim katliamı olduğunu söyledi.

İmralı Özel Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve aynı cezaevindeki tutsaklar PKK davasından hükümlü Bayram Kaymaz’ın annesi Medine Kaymaz ve Cumali Karsu’nun kardeşi Pervin Oduncu İmralı Adası’na giderek görüşme gerçekleştirdiler. İmralı’da yakınlarıyla görüşen aileler, akşam saatlerinde Gemlik’e döndü.

ÖCALAN: KATLİAMIN SORUMLULARI AÇIKLANSIN

Gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine kısa bir açıklama yapan Mehmet Öcalan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüştüğünü ve görüşmenin üzüntülü geçtiğini söyledi. Mehmet Öcalan, Öcalan’ın söylediklerini şöyle aktardı: “Fransa’daki 3 Kürt kadın siyasetçinin öldürülmesinin kendisini üzdüğünü ve kınadığını söyledi. Katliamı ikinci Dersim katliamı olarak niteledi. Bir an önce herkes ismi ne konursa konsun bu katliamın sorumlularının açıklanmasını istedi. Bu katliam kısa sürede açığa çıkarılırsa sürece faydalı olur. ‘Bu katliam bir işarettir’ dedi. Bunun için üzgündü. Ailelerine başsağlığı diledi. Önümüzde günlerde BDP Eş Başkanları gelirlerse onlarla sürece ilişin açıklama yapacağını söyledi.”

TELEVİZYON CEZAEVİ İDARESİNİN İŞİ

Gazetecilerin televizyon ile ilgili sorusu üzerine Mehmet Öcalan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın televizyon istemediği, öyle bir talebinin olmadığı, cezaevi idaresinin ısrarlı bir şekilde odasına televizyon koyduğunu söylediğini kaydetti.

Bu arada tutuklu Bayram Kaymaz’ın, görüşme saatinin kısaltılmasını protesto ederek annesi Medine Kaynaz’le görüşmediği ifade edildi.

Öte yandan cezaevi izleme komisyonundan 4 kişinin, bu sabah İmralı Cezaevi’ne giderek incelemelerde bulunduğu belirtildi.

Reklamlar