TSK PKK’Yİ NEDEN DURDURAMIYORA CEVAP

Bu günlerde herkes Kürdistan’da yükselen devrimci direniş dalgasını tartışıyor. Kendilerince bir şeyler analiz etmeye çalışıyorlar. Doğru ya da yanlış herkes dediğimiz gibi tartışıyor.

Tartışma hiç şüphe yoktur ki kötü bir tarz değildir. Ancak Türkiye’deki kafalar ve vicdanların tartışmaya başlama anları her zaman iş işten geçtikten sonra gerçekleşiyor. Hani derler ya aklı geç çalışanlar diye, aynen öyledir Türkiye’deki yazar ve çizerler. Önce kıyamet kopar ardından büyük konuşmalar ve büyük tezler ve tespitler gelir. Halbuki sağlıklı akıl o dur ki olup biten gerçekleşmeden tespitler yapabilsin, araştırma yapsın ve tabii olup biten olmadan görüp önünü alsın. Uyarılarda bulunsun.

Örneğin en son M. Ali Birand “TSK, PKK’Yİ NEDEN DURDURAMIYOR” diye bir yazı yazdı ve ardından bir gün sonra da “PKK, Türkiye’yi rahatsız etti, ancak istediğini elde edemedi” diye devam etti.

“PKK, Türkiye’yi rahatsız etti, ancak istediğini elde edemedi”ye sonra cevap veririz. Ancak şimdi neden faşist TSK’nizin PKK’yi durduramadığını ve durduramayacağına ilişkin birkaç şey söyleyelim. Ancak bunlara geçmeden önce Birand gibi yazarların ya da gazetecilerin daha önce söylediklerine ve yazdıklarına yeniden bakmalarını isteriz. Neredeyse coşkulu bir şekilde PKK’nin sonunun geldiğini acaba Birand kaç kez dile getirmiştir. Kaç kez yoldaşlarımız şehit düşerken Kanal D ekranlarında gözlerinin içi gülmüştür. Özcesi kaç kez –her ne kadar geçmiş 28 Şubat günlerinin dalkavukluğunun özeleştirisini verse de-yeniden iktidarın yakın korumalığını yapmıştır. Dediğimiz gibi bunlar ayrı konular, sonuçta herkes kendi vicdanının dinleyeni. Ve sorumluluğu da o bireyi bağlar ve ilgilendirir.

TSK neden PKK’yi durduramaz(?) sorusuna verilecek iki tane açık cevap vardır.

Öncelikle şunu söyleyelim, TSK’niz sadece bölgenin değil belki de dünyanın en sayılı etkili ve güçlü ordusudur. Yine belki de bu kadar askeri savaş tecrübesine az bir devlet gücü sahiptir. Bunlar iş olsun diye TSK için söylenmiyor.

Ve bugün de TSK ve askerleriniz-siz generalleriniz olarakta anlayın-zayıf bir konumda değildirler. Teknolojik olarakta dünyanın en etkili gücü olduğu kesindir. Hatta dedik ya belki de ABD’de den daha etkili bir şekilde bu kadar askeri gücü en kısa zamanda lojistik altyapıyı zamanında ulaştırabiliyor. Savaşta belki de en büyük yetenek budur. Savaş meydanlarına yığdığın güçlerine erzak, cephane yetiştirmendir. Savaşta kalan biri olarak TSK’nin binlerce askeri gücü birkaç saat içerisinde bir noktaya, bir alana yığdığını gören gerillalarız. Bunu ABD Grenada’da bile yapamamıştı.

Özcesi TSK’nizin bir kusuru yoktur. Savaşçı bir güçtür. Hem de dünyanın en sayılı askeri güçlerindendir. Ancak bu TSK’nizin olmayan iki şeyi vardır:

1-TSK’niz haksızdır. Haksız bir savaş sürdürüyor. Başka bir halkın toprağında işgalci bir güç olarak operasyonlar yürütüyor. Bunun için halkların gönlünde suç işleyen bir güçtür. Bundandır ki halkların vicdanlarında zaten kaybeden bir güçtür.

2- Kürdistan’da TSK’nin yürüttüğü savaş TSK’nin boyunu aşan bir savaştır. TSK askeri kısmını bir işgalci güç olarak “yeterince iyi” yürütmüştür. Başka da 17.500 sivilin katledilmesini, 3500 köyün yakılıp yıkılmasını, 3 milyona yakın insanın Türkiye metropollerine göçertilmesini, insanlara dışkı yedirilmesini, gerillalarının cenazeleriyle oynamasını derken neredeyse Kürdistan’da bomba yememiş bir alanın kalmamasını neyle izah edebiliriz ki?.

Özcesi TSK rolünü çok fazladan iyi yerine getirmiştir. Ancak Kürdistan’da bir sömürge ve işgal savaşı da olsa bunun askeri zor dışında kocaman ayakları vardır. Bu savaşın siyasal, sosyal, kültürel, psikolojik, ekonomik derken bir sürü başka ayakları da vardır. İşte tüm bu ayaklar, TSK ordusu gibi düz bir asker olan bir yapıyı çok fazla aşmaktadır.

Sonuç itibariyle:

a-TSK haksız bir savaş sürdürüyor.

b-TSK’nin boyunu aşan bir savaşın içindedir.

İşte “TSK PKK’yi neden durduramıyor(?)a cevabın esası bu iki şıktır.

Ve tabii Birand şahsında gerçekçi liberal geçinen yazarlara da bir şey söyleyelim: Bu iki haklı gerekçe ortada kalkmadıkça değil TSK’niz dünyanın tümü de üzerimize gelse bizi durduramaz.

ENGİN SİNCER 

 

 

 

Reklamlar