Ey Kürdün Kaderi


Derya DENLI

00:30

15.08.2012

15 Ağustos 1984 ‘den 15 Ağustos 2012’ye….

Geldiğimiz bu günü bu tarihi ufak bir çocuk kalbinden esinlenerek yazıyorum.. 8 yaşındaki bir çocuk neden “kürdün kaderi”ni düşünürki?

Acaba yaşanan ölümler mi?, her Allah’ın günü üstümüze yağan bombalardan olabilir mi? Yalan yanlış yazılanlara rağmen tüm yaşanmışlıkları sezmiş olmalı… Öyle ya yaşıtları ölüyor, acımasızca canlarına kıyılıyor. Büyüyemeyen çocuklarımız var bizim..

Bir hareket ile başlayan özgürlüğümüzün an ve an işlendiği tarihimiz 15.08.1984 miladımızdır ”Kürd’ün kaderi”dir. O günden bugüne yaşanan her eylem her kayıp her tutsaklık bizi geleceğe taşımıştır. Şeref, onur ve haysiyeti barındıran bir yürüyüş bir doğuş olmuştur. Bu hareketin adı “PKK”…

Koşulsuz her ölüm her dökülen kan acıtmıştır bizi. Şehidlerimizle varolduk.. Nice gençlerimiz bugüne çıkamadı yarınları yaratmak adına. Heval Şero, Besta Çimen, Xoce… Benim bildiğim minnettar olduğum canlarım… Bedenleri parça parça edilenler, mezarı olmayanlar… İşkencede lal olup ser verenler ama sir vermeyenler… Tutulan her söz saklanan her sır bizi biz etti özümüze sahip olma imkanını verdi..

Şimdi dünyenın her köşesindeki kürd bireyinin düşündüğü nedir? Beklenen ve yaşanacak olan nelerdir? Bence “DEVLET”….

Ya bundan sonra? Kuruluşumuza ileleyişimiz ve en önemlisi birleşmemiz… Tabi aydınlarımız, sanatçılarımız, yazar-çizerlerimiz ve siyasetçilerimizin söylemleri takıldıkları üslup sürecimize etkendir… Kürdün kaderi şekillenirken kaleme gelen dilden çıkan her söze çok dikkat etmek gerekir.

Şimdi düşünüyorum da ne kadar çok cümle ve görüş belirtilmiş farklı farklı etrafımızda. Üzerimize çizilen yazılan, içimizde ve dışımızdaki her kimse ne kadar çok kılıf biçildi bize… Bunlardan hangisi yaşanmaz bilinmez ama öngördüğüm ve olması gereken hatta sezdiğim Kürd Birliği ve devlet oluşumuzdur!!!

Biliyorum onurlu bir yaşam şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada kendimiz sahip çıkıp bu uğurda sakınmadan mücadele vermekle mümkündür. Bu uğurda yitirdiğimiz canlarımızı yoldaşlarımızı unutmamak, zindanlara hapsolmuş savaşçılarımızı ne olursa olsun yalnız bırakmamak ve Dört Parça Kürdistan’ı birleştirmek şiarı ile “Kürdün Kader’i ışıklara kavuşacaktır, güneşi bulacaktır..

Ve ekliyorum;” Biji Yekîtiya Kurdan”….

Reklamlar