Newrozla yeni süreç

Newrozla yeni süreç

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, Kürt halkının Amed ve İstanbul Newrozlarıyla tüm dünyaya gerekli mesajı verdiğini belirtti. KCK, ‘’AKP’nin zulüm siyasetine karşı Kürdistan halkı Amed Newroz’uyla birlikte yeni bir süreci başlatmıştır“ dedi. 

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, AKP Hükümeti’nin yasaklamasına rağmen Kürt halkının, Amed ve İstanbul’daki Newroz kutlamalarında gereken mesajı verdiğini söyledi.

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı yaptığı açıklamada, Newroz’u kutladı. Kürdistan tarihinin sömürgeci zulüm ve buna karşı direnişle geçtiğini; Kürt halkının teslim olmayıp direnerek, kurtuluşa olan inancından hiç taviz vermediğini hatırlatan KCK, “Bu bağlamda Newroz özgürlük değerlerine, bizi biz yapan Kürdistanî değerlere dönüş; varlığını koruma, tüm ulusal ve toplumsal değerlerini savunma ve ona karşı gelişen her türlü tehlikeyi bertaraf etmenin adıdır” dedi.

Dünyaya mesaj verildi

Ortadoğu’daki özgürlük ateşinin Kürdistan Newrozu’yla birleşmesinden korkan sömürgeci Türk devletinin, yasaklayıp bir güne sığdırarak denetim altına almak istediğine işaret eden KCK, şunları vurguladı: “Fakat bugün yurtsever Amed halkı, bütün engellemelere rağmen AKP’nin faşist-sömürgeci uygulamalarını geçersiz kılmış ve gerçek bir iradeleşmeyi ortaya koyarak tüm dünyaya gereken mesajı vermiştir. Aynı şekilde İstanbul’da büyük bir direniş ruhunu ortaya koyan Kürdistan halkı ve dostları direniş içinde her yeri Newroz’a dönüştürerek Newroz’un direniş geleneğine bağlı kalmış, gereken mesajı vermiştir. Amed ve İstanbul’da Kürdistan halkı ve demokrasi güçleri toplumsal iradesini ortaya koyarak Önder Apo’nun özgürlüğünü, demokratik Cumhuriyeti ve Demokratik Özerk Kürdistanı haykırarak bu konudaki kararlılığını ve istemini net bir biçimde ortaya koymuştur.”

Startı halk verdi

Kürt halkının Amed ve İstanbul’da büyük bir kahramanlıkla 2012 yılının özgürlük ve direniş sürecinin startını verdiğini belirten KCK, şöyle devam etti: “Her türlü yasağı halkımıza dayatan, halkımızın bütün çağrılarına rağmen İmralı İşkence Sistemi’ni ağır bir tecride dönüştüren, siyasal soykırım politikasıyla 7 bine yakın Kürt siyasetçisini suçsuz yere zindana atan, halkımızın iradesini hiçe sayan, Roboskî’de görüldüğü gibi gençlerimizi katleden, çocuklarımıza taciz ve tecavüzü reva gören, Kürt kadınına ve analarımıza her türlü hakareti yapan bu faşist sisteme karşı boyun eğmemek, direnmek bir insanlık borcu haline gelmiştir.

AKP’nin zulüm siyasetine karşı Kürdistan halkı Amed Newrozu’yla birlikte yeni bir süreci başlatmıştır. Bu süreç, Önder Apo’nun özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü perspektifiyle yeni bir mücadele sürecinin başlatılmasıdır.”

ANF/BEHDİNAN


KONGRAL GEL selamladı

KONGRA GEL Başkanı Remzi Kartal, Türk devletinin tüm yasaklamalarına rağmen alanlara çıkan Kürt halkının Newroz direnişini kutladı.

Remzi Kartal, yayınladığı mesajda şunları söyledi: “Destansı bir direniş mücadelesinin tecrübesi ile yetkinleşen halkımız, özellikle Amed Newrozuyla sergilediği görkemli direniş, 2012 yılında temel şiarımız olan ‘Öcalana özgürlük, Kürt halkına siyasi statü’ hedefli mücadelenin tarzını, çok net olarak ortaya koydu. Önderliğimizin ve halkımızın özgürlüğünü yaratacak olan da budur. Bu görkemli serhildanları süreklileştirerek 2012 yılını çözüm yılı yapma temelinde, bir kez daha halkımızın Newroz’unu kutluyor, heybetli direnişini saygıyla selamlıyorum.’’

KNK: Halk destan yazdı

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Başkanlığı da yazılı bir mesajla Amed ve İstanbul’da halkın yasak ve saldırılara rağmen Newroz’u kutlamak için gösterdiği direnişi selamladı.

KNK tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar belirtildi: “Vahşi teröre rağmen Kürtler, Amed ve İstanbul’da bir destan yazdı. Bu Demokratik Özerklik ve siyasi statü destanıydı. Özgürlük tutkunu Kürt halkı hiç bir engeli tanımadan iradesini gösterdi. Bu görkemli direnişi en içten duygularımızla selamlıyoruz. “

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Reklamlar