Demirtaş’tan Diyarbakır Halkına Açık Çağrı

Demirtaş’tan Diyarbakır Halkına Açık Çağrı

 

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Newroz yasaklarına karşı 127 merkezin hiçbirinde planlama ve programlarını iptal etmeyeceklerini belirterek, Amed halkına açık çağrıda bulundu: “(Amed halkı) asla geri adım atmadan bütün baskılara karşı onurlu bir duruşu ve direnişi sergilemek gibi tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır.”

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 2012 yılı Newroz programı ve kutlamalarına yönelik engellemelere ilişkin BDP Diyarbakır İl binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP MYK Üyesi Yıldız Aktaş, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hafize İpek ile ilçe belediye başkanları ve BDP’li il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Ulusal ve yerel basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, salon Newroz afişleri ile süslendi. İlk konuşmayı yapan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son 12 yıldır yaptıkları Newroz kutlamalarında bugüne kadar tarih engeline takılmadığını hatırlattı.

BU YIL HÜKÜMET YASAKLAMAK İÇİN ÇOK BAHANE aradı

“Bu yıl hükümet yasaklamak için çok bahane aradı” diyen Demirtaş, “Önce Newroz’un provoke edileceği haberleri yayıldı AKP medyası tarafından. Bunun tutmayacağı görüldü. Daha sonra halkın Newroz’a katılımının çok güçlü olacağını yapılan çalışmalarda, hükümete giden istihbaratlarda çok büyük görkemli Newroz mitinglerinin yapılacağı anlaşıldı. Bir şekilde bunun önüne geçilmesi kararı alındı hükümet tarafından” şeklinde konuştu.

127 MERKEZİN HİÇBİRİNDE KUTLAMA İPTALİ YOK

2012 yılı Newroz’unun açıkça yasaklanamayacağı ve hükümetin buna cesaret edemeyeceği için, tüm planları ve hazırlıkları boşa çıkarmak için kutlamaların ayın 21’inde yapılmasının dayatıldığını ifade eden Demirtaş, “Bu nedenle hazırlığı yapılmış mitinglerimizin teknik ve örgütleme çalışması bitirilmiş, mitinglerimizin tamamı 21’i hariç yasaklandı ya da iptal edildi, ertelendi. Bu şekilde 21’ine hazırlık yapamayacağımız bir zaman aralığında 2 gün önceden bize bile tebligat yapılmadan basın üzerinden duyuru yapılarak Newroz etkinlikleri yasaklanmış oldu. Dünden bu yana arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirme toplantılarında, mahallelerde yapılan halk toplantılarında bir kararlaşmaya vardık. Dün de ifade etmiştik ama bugün özellikle AKP’nin yasağına karşı daha önceden planlamış 127 merkezin hiçbirinde Newroz planlamamızı ve kutlamamızı iptal etmediğimizi aynı program çerçevesinde hayata geçireceğimizi halkımıza duyuruyoruz” dedi.

SUÇ İŞLEYEN BİR HÜKÜMETE KARŞI GEREKLİ TUTUM ALINACAK

“İstanbul ve Diyarbakır dahil olmak üzere 21’ine kadar planlanmış ne kadar etkinliğimiz varsa tamamı yer ve saat değişmeden aynı şekilde hayata geçirilecektir” diyen Demirtaş, “AKP, valilikler eliyle sadece mitinglerimizi yasaklamıştır. Newroz kutlaması yasaklanmamıştır. Dolayısıyla aynı yer ve saatlerde büyük Newroz kutlaması yapacağız. Newroz yasaklı değildir, engellenemez. Halkımız bu duyarlılıkla, bu kararlılıkla her yerde şimdiye kadar olduğu gibi Newroz kutlamalarına sahip çıkacaktır. Hiçbir yerde değişiklik planlamadığımız gibi sanatçı programından, konuşmacı programına kadar tamamı da uygulanacaktır. Hükümetin aldığı erteleme ve yasaklama kararı bizim açımızdan hiçbir meşruiyetinin olmadığını belirtmek istiyoruz. Bu bir idari karardır. Hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Meşruiyeti olmayan bir kararı halkımız tanımayacaktır. Suç işleyen bir hükümete karşı halkımız gerekli tutum neyse onu alacaktır. Halkımıza katılımın en güçlü şekilde yapılması çağrısı yapıyoruz. Yarın saat 10.00’da Amed’te Newroz kutlama yerinde hep birlikte olacağız. Çevre il ve ilçeler tüm mahalleler çoluğuyla çocuğuyla yarın Newroz alanında olacaktır. Milyonların doldurduğu Newroz Meydanı taleplerini beklentilerini siyasal sürece dair gücünü ortaya koyacak bir etkinlikle Newroz’u kutlayan bir halk gerçeği olacaktır. İstanbul’da da arkadaşlarımız hazırlıklarını sürdürüyor” diye konuştu.

AKP’NİN YASAĞINA KARŞI EVDE OTURMA ZAMANI DEĞİLDİR

“Hükümet başından bu yana provokasyon peşindedir” diyen Demirtaş, “Tüm derdi halkın tedirgin olması, Newroz’da alanlara çıkmaması için provokasyon yapmaktır. Bir hükümet, bir devlet provokatör olmuşsa o ülkede hiçbirimizin güvenliği yoktur. Hükümet şu anda yaptığı bu oyunlarla bu kirli ve çirkin provokasyonlarla ülkeyi germek dışında başka bir şey değildir. Bütün sorumluluk AKP hükümetinindir. Newroz’u yasaklamak 2012 Newroz’u üzerinde baskı kurmak, gerilim yaratmak AKP’nin kirli politikaların bir bölümüdür ve bunun herkes tarafından iyi bilinmesi lazım” şeklinde konuştu. Demirtaş, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz hiçbir Newroz’da bizler gerilimin taraftarı olmadık, hangi Newroz’da gerilim yaşanmışsa işte devletin ve hükümetin bu şekil tavırlarından dolayı yaşanmıştır. Kürt halkına, AKP’nin biçtiği rol köleliktir, onursuzluktur. Biz bütün halkımıza böylesine kritik bir dönemde kendi onurlu geleceğine kendi özgür geleceğine sahip çıkma adına artık meydanları doldurma vaktidir diyoruz. Newroz bunun en büyük fırsatıdır. AKP’nin yasağına karşı şimdi evde oturma zamanı değildir. Bu baskıyı, bu faşizmi, bu onursuzluk dayatmasını kabul etmediğimizi göstermek için her yerde daha güçlü bir şekilde meydanları alanları doldurmak dışında hiç bir seçeneğimiz yoktur” dedi.

DİYARBAKIRLILARA ÇAĞRI: DİRENİŞ SERGİLEMEK TARİHİ BİR GÖREVDİR

Diyarbakır halkına çağrı yapan Demirtaş, “Ben özellikle Amed halkına buradan açık çağrı yapıyorum; çocuklarımız, torunlarımız bizim gibi çeksinler istemiyorsak bu gidişatı durdurmak zorundayız ve bizler kendi özgür geleceğimizi bir halkın kendi kaderini kendi elleri ile belirleme hakkını asla ama asla başkasına teslim etmeyeceğiz. Newroz işte böylesine geleceğine sahip çıkmaktır. Herkes bu bilinçle, bu duyarlılıkla ne olursa olsun asla ama asla geri adım atmadan bütün baskılara karşı onurlu bir duruşu ve direnişi sergilemek gibi tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır” ifadesinde bulundu. Demirtaş, “Bizler bu tarihi sorumluluğun yerine getirilmesi konusunda bütün seçilmişlerle, bütün yönetici arkadaşlarımız ile birlikte halkımızın emrinde hizmetinde olacağız, halkımızın bize gösterdiği yol bizim için talimattır. Newroz meydanlarında herkesi özgürlük halayına davet ediyoruz. El ele omuz omuza kendi özgür geleceğimizi hep birlikte çizelim diyoruz” diye konuştu.

TUĞLUK: HUKUKSUZ VE GAYRI MEŞRU BİR KARAR

Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, “Hükümetin Newroz kutlamalarına ilişkin aldığı yasaklama kararını hukuksuz ve gayri meşru bir karar olarak görüyoruz” dedi. “Newroz’a yasak getirmek, halkın iradesine saygısızlıktır” diyen Tuğluk, “Yapılmak istenen tam bir tahrik ve provokasyondur. 2 gün önce Newroz’u nasıl bir perspektif ile kutlayacağımıza karar vermiştik. Bütün bu iyi niyetli çabalarımıza verilen yanıt yasaklamadır. Artık hükümetin bu yaklaşımı tahammülleri zorluyor. Nereye kadar sabredeceğiz. Milyonlara ulaşmış mücadele eden bir halk gerçekliğinden geliyoruz ve milyonlara hitap eden BDP’nin oluşturduğu bir organizasyon var, Ankara’dan oturup bu iradeye müdahale ediliyor. Siz karar veremezsiniz deniliyor. Gerekçe güvenlik gerekçesi. Aksine bu aldıkları karar ile güvenliği tehdit eder hale getiriyorlar” dedi. “Nasıl yapmamız ve nasıl davranmamız gerekiyorsa öyle yapacağız” diyen Tuğluk, “Bizim irademize bu kadar müdahale edilmesine izin vermeyeceğiz. Tüm bu tahriklere rağmen bütün çabamız yarın yapacağımız kutlamanın barışçıl bir şekilde geçmesi yönünde olacaktır. Buradan uyarma gereği de duyuyoruz, daha fazla tahrik etmeyin, gerginleştirmeyin. Bu kadar acı ve bedeli yok sayan inkar eden zihniyete boyun eğmek için vermedik. İktidarın bu zalimce tutumuna karşı halkımızı Newroz alanlarını doldurmaya orada iradesini taleplerini açığa çıkarmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

DEMİRTAŞ: BİZE DÜŞEN DİRENMEK

Konu ile ilgili hükümet yetkilileri ile görüşüp görüşmedikleri yönünde basın mensuplarının sorusunu yanıtlayan Demirtaş, “İçişleri Bakanlığ’nın bir kararı, bu valinin bir kararı değil. Yasağın çıktığı ilk zamanlarda henüz tebligatlar yapılmadan önce Ankara’da bulunan milletvekili arkadaşlarımız bakanlık düzeyinde bazı görüşmeler yaptılar. Bu yaklaşımın yanlış olduğunu ve kesinlikle demokratikleşmeye katkı sunmadığını ifade ettiler ama kendileri bu konuda kararlı olduklarını ve geri adım atmayacaklarını belirtiler. Dolayısıyla bize düşen şey AKP’nin haksız hukuksuz yasağına boyun eğmek değildir. Geri adım atmamak bize düşer, onlara düşmez. Direnen halklara düşer. Geri adım atması gereken haksız hukuksuz gayri meşru tutum içinde olanlardır. Asıl onların bu yaklaşımdan vazgeçmeleri gerekirdi. Dolayısı ile halkımız bütün gelişmeleri doğru okumalı ve doğru bir cevap vermelidir” dedi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar