Boyle Komedi Gorulmedi


AZAD BADIKI

13.08.2010

Evet bugunlerde gercekten turk basini resmen komedi filmlerini aratmiyacak haberler yayinlamaya basladilar. Tabi bu komediyi yaratan salt Turk basini degil. Ona yardim ve yataklik yapan senaryoya yon veren Turk siyasetcielridirde.

Ne mi oldu?

Taraf gazetesinin haberini oldugu gibi once yayinliyorum ve sonra yazimiza devam edelim.

Ateşkes bizi rahatsız etmez                                                                                          BURHAN EKİNCİ – Istanbul –13.08.2010 

TARAF’IN “Ateşkese koster rötarı” manşeti ses getirdi. AKP’li Suat Kılıç, “Örgüt ateşkes için İmralı’dan bir çağrı bekliyorsa, ilan ediyorum yarın (bugün) Ada’ya gidip o mesajı alabilirler” dedi. 

Abdullah Öcalan ile “koster bozuk, kiralık gemi bulamadık” gerekçesiyle gerçekleşmeyen görüşmenin AKP hükümeti tarafından engellendiğine ilişkin iddialar, AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç tarafından yalanlandı. Taraf’a konuşan Kılıç “Aldığım bilgiye göre Ada’ya ulaşım yarından (bugün) itibaren aynı motorla tekrar sağlanabilecektir” dedi. Kılıç’ın konuşması üzerine Öcalan’ın avukatı İbrahim Bilmez “Gideceğimizden umutlandık” diye konuştu.

Öcalan ile yapılacak olan görüşmenin engellenmesiyle PKK’nın alacağı ateşkes kararına hükümetin engel olduğu iddialarını yanıtlayan Kılıç, hükümet olarak amaçlarının akan kanın durması ve artık bir tek şehit cenazesinin bile gelmemesi olduğunu hatırlattı. Bunun dışında bu konuda hiçbir düşüncelerinin olmadığını dile getiren Kılıç, “Dolasıyle terör örgütünün silah bırakmasını engellemek ya da geciktirmek yönünde bir tavrın bize ait olması mümkün değildir” dedi.

            İmralı’ya gidip mesajlarını versinler

Yaptığı görüşmeler sonucunda avukatların İmralı’ya gidememelerinin nedeninin iskele ve gemilerdeki bakım-onarım çalışmaları olduğunu söyleyen Kılıç, “PKK’nın silah bırakması, eylemsizlik sürecine girmesi hükümeti rahatsız edecek bir durum değildir. Yarından (bugün) itibaren karadan Ada’ya ulaşımın yeniden sağlanabileceği bilgisine ulaşmış bulunuyorum. Eğer PKK silahsızlanma sürecine girme konusunda samimi ise burada ilgili haber bir yerlere ulaştırılması gerekiyorsa muhatapları bunu ilgili adrese ulaştırabilecektir” dedi. Bursa Başsavcılığı ile görüştüklerini belirten Öcalan’ın avukatı İbrahim Bilmez ise “Yarın (bugün) Ada’ya gideceğiz” dedi.

Evet haber bu. Simdi haberden ne anliyoruz?

Oncelikle sunu anliyoruz. Ocalan PKK’ye talimat versin de ateskes sureci yeniden baslasin.

Bu ne demek biliyormusunuz?

Sadece birsey tek degil, yani dolayli olarak dahi olsa PKK yi yeniden talimatlar dogrultusunda yonetsin istemi.

Baska ne var bu haberde?

Daha onceki susturulmali dedikleri Sayin Ocalan’a resmen sunu diyorlar lutfen konus ve bu savasi durdur. Bu acik bir itiraftir, itiraf su sekildedir. Ocalansiz hic bir cozum gelisemez, muhattaptir ve onsuz turkiye artik ilerliyemez.

Evet AKP ve ondan onceki tum hukumetler ve genelkurmay baskanlari bunu gormemezlikten geldiler ama bugun itibariyla artik AKP yavas yavas eridigini gordu ve bunun tek sebebininde kurdistandaki savas oldugunu kavradi. Bu savasin durmasinin tek yolununda Ocalan’i mulatta almak oldugunu biliyorlar.

Komedi degil mi?

90 yildir halkina yalan soylemekte ustalasmis bir devlet ve yenilgiyi gorunce yenilgiden bile pay cikarmasiyla ustalasmis bir zihniyet. Ben bu zihniyeti lise doneminde tarih derslerini ogrenirken anlamistim. Cunku devasa osmanli imparatorlugundan kucucuk Turkiye Cumhuriyeti toprakalri elimizde kalmisti ve hic bir derste savas kaybettigimizi ve bu kaybedilen savaslarin nedenlerini ogrenememistim. Bunu sorguladigimda da tarih locami sert tepkisi ve terorist yakistirmasiyla karsi karsiya kalmistim.

Ne garip sey degil mi? Bu ulkede gercekligini yuzune soylediklerinde Dusman ilan ediliyorsun, seni yalan ve dolanlarla aldatip gelecegini bitirenlerede kahraman diye bakiyorsun.

Tabi bunlarla tek sinirli degil ve PKK bugun 20 eylule kadar tek tarafli ateskes karari aldi. Dusunsenize devlet ve hukumet bu ramazan ayinda (sozde musluman hukumet) kendi evadim dedigi gariban cocuklarin hayatini dusunmuyor, bunu dusunmek kendi halkina 90 yildir yapmadigini birakmiyan ve onlari savunan yigit kurd genclerinden olusan PKK dusunuyor.

Taraf acaba simdi ne dusunecek PKK icin? Acikcasi ben merak etmiyorum ama cok gecmiyecek yakinda onuda gorecegiz.

Simdi bu yaziyi okuyanlarin cogu ne demek istedigimi kavramayabilir. Bu konuda sizlere kizmiyorum. Emin olun sadece anlamayanlara aciyorum ve devlete ve onun kirli 90 yillik sistemine daha cok kin duymaya basliyorum.

Not : Daha bekleyin bu komedileri gormek istiyorsaniz balik beyinlilikten kurtulun ve dun soylenilen ile bugun soylenileni karsilastirip gulmeye devam edin.

Reklamlar