Mayın Tarlasına Sürülmüş Eşek: İran

Mayın Tarlasına Sürülmüş Eşek: İran
Kasım Engin
İran devletinin Kandil alanımıza başlattığı saldırı yeni bir sürecinde başlangıcı olmaktadır. Partimizin de ikinci komplo süreci olarak ele alması durumun ciddiyetini her yönüyle gözler önüne sermektedir. İran saldırmış olsa da TC devletinin, Irak’ın güneyli güçlerinin yanı sıra ABD desteği de olduğu kesindir. Bu kadar farklı çıkarları olan gücün böylesine kirli bir konsept içerisinde yer almaları olayın ciddiyetini daha fazla göstermektedir. Kirli politik çıkarlar birçok farklı gücü bir araya getirerek hareketimize karşı ortak saldırıda birleştirebilmektedir.
Ancak bu dünya da her zaman her şey emperyalist güçlerin çizdikleri gibi bir rota izlememektedir. İran saldırısına karşı gösterilen direniş şimdiden ikinci bir Zap direnişi gibi etkiyi Kürt halkında yaratmıştır. Bu direnişten olmalıdır ki özelde güneyli güçler sürece daha fazla temkinli yaklaşarak kendilerini temize çıkarmak için solukları duyulmasa da İran’ı kınayan açıklamalar gelmeye başlamıştır.
Aynı biçimde şimdiden İran mayın tarlasına sürülen eşek pozisyonuna düşmüştür. Türkiye devletiyle ilişkilenmenin, ittifaklaşmanın ne anlama geldiğini yakın süreçte daha yakıcı bir şekilde görecektir. Kendince İran Türkiye’ye taşeronluk yaparken hem kendini ABD’nin saldırılarından koruyacak hem de güney üzerinde daha fazla etkide bulunacak planlar tasarlamıştır. Ne var ki Türkiye devletinin İran’ı mayın tarlasına sürülmüş eşek durumuna getirdiğini görmesi çok zaman almamıştır. Ancak İran bunu görse de Kandil’e saldırı konsepti sadece İran’ın kendi başına aldığı bir saldırı konsepti olmadığı için hemen tek başına geri çekileceği bir saldırıda olamaz. Bunun için muhtemelen saldırılarını sürdürmeyi isteyeceklerdir. Duruşumuzla bağlantılı olarak partimizin de tespit ettiği gibi Türkiye’de ikinci bir cephe açma ihtimali her zaman vardır. Bu bağlamda sürecin her zamankinden daha fazla bir yakıcılığı söz konusudur.
Benzer bir durum güney güçleri içinde geçerlidir. Her ne kadar güneyde halkımız Kürtler arası bir çatışmaya razı olmasa da güneyin etkili güçleri kendi iradeleriyle yürütülmeyen güdümlü siyasetlerinden dolayı her zaman birilerinin güdümüne girebileceklerinin hesabını yapmalıyız. Bu bağlamda her şeyi onlardan beklemek çokta yanlış olmayacaktır. Nitekim son zamanlarda muhtemelen İran tarafından basına sızdırılan kirli görüşmelerin belgeleri de söylediklerimizi teyit ediyor. İran’ın saldırılarına karşı sessiz kalmanın da ötesinde alanlarımıza GPS’ler(dinleme cihazları) yerleştirerek işgalci güçlere dolaysız yardım edeceklerinin sözlerini de okuyoruz.
Özcesi çok kritik tarihi bir süreçten geçiyoruz. Bu tarihi süreçten geçerken bu saldırıları boşa çıkarmada önemli bir rol halkımıza, demokratik kamuoyuna ve tabii ki gerillaya düşmektedir.
Kürdistan özgürlük gerillası bir kez bu davaya yüreğini yatırmıştır. Bunun için de olsa geliştirilecek her türden saldırıya, işgale ve halkımızın elde ettiği değerleri korumaya dönük ne kadar fedakârlık gerektirecekse bunu sergileyecektir.
Kürdistan özgürlük gerillası geçmişten alışıla gelen işgalcilerin saldırısı karşısında geri çekilen, göç eden, mecburen alanı terk eden özelliklerden uzak eğitilmiştir. Engin dağlarımız bizim geri çekileceğimiz tek mekânlarımızdır. Onlarca kez gerillamızı ülkenin dışına atma girişimleri boşa çıkarılmıştır.
Gerillamız, Yunan mitolojisindeki gücünü toprağında alan savaşçıya benzemektedir. Biz dağlarımızla ayakta duran bir hareketin evlatları olarak, o dağlar var oldukça her zaman var olacağız. Bunun içinde direnişimiz son kerteye kadar sürecektir.
Ne var ki geçmişten beri halkımıza her türden sömürge ve köle statüsünü reva gören devletler ve güçler bu kez bu kavgada boylarının ölçüsünü alacaklardır. En fazla da bu boy ölçüsünü şimdiden mayınları patlatmak için mayın tarlasına sürülen eşek misali İran alacaktır.
Tarihte her zaman alıştıkları Kürtlerin her saldırı karşısında ülkelerini terk edip başka diyarlara geri çekilmelerini artık görmeyeceklerdir. Artık tarih sömürgeci güçlerin ülkemizi terk etme zamanının geldiğini dost düşman herkes görecektir.
Reklamlar