‘YSK darbeni al başına çal’

‘YSK darbeni al başına çal’

ANF

23:11 / 18 Nisan 2011

İSTANBUL/ANKARA – YSK’nın 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal etmesinin ardından, İstanbul Taksim Meydanı’nda toplanan “Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi” yürüyüş gerçekleştirerek YSK’yı protesto ederken, Ankara’da ise Kürt öğrenciler, YSK binası önünde protesto gösterisi düzenledi. Gösteride ‘YSK darbeni al başına çal’ sloganları atıldı.

“Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu” adaylarının YSK tarafından veto edilmesi kararının ardından İstanbul’da “Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi” üyeleri, kararı protesto etmek amacıyla Taksim Meydanı’ndan bir araya geldi. Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yapılan yürüyüşe, “Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu” adaylığı veto edilen Mersin Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, Sanatçı Şevval Sam, Yasemin Göksu, BDP İstanbul İl Eş Başkan Yardımcısı Dursun Çiçek de katıldı.

Yürüyüşte, “Kürt halkına yasak, Ergenekon’a serbest”, “İnadına Siyaset”, “YSK darbesine dur de, seçimler ertelensin” dövizleri açılırken sık sık “Sebahat Tuncel engellenemez”, “Gültan Kışanak engellenemez”, “Al al al, çal çal çal, YSK darbeni al başına çal”, “Kürtler yoksa barışta yok”, “YSK elini vekilimden çek”, “Kürtler Kürtçe konuşur”, “Bijî bıratiya gelan”, “Hepimiz Kürt’üz, hepimiz KCK’liyiz” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında sık sık alkış ve ıslıklar çalındı.

Yürüyüşün ardından konuşan Ertuğrul Kürkçü, YSK’nın “Demokrasi ve Özgürlük Bloğu”nun Meclis’te temsil edilmesine karşı olduğunu belirterek, bu kararı geri aldırıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Galatasaray Meydanı’nda gençlerin marş okumasının ardından konuşan BDP İstanbul İl Eş Başkan Yardımcısı Dursun Çiçek ise, BDP, Kürtler ve sosyalistler olarak, Türkiye’de bugüne kadar gerçek anlamda demokrasinin ve barışının yüzünü görmediklerini dile getirdi. Demokrasi ve barışa hasret olduklarının altını çizen Yıldız, “Yüksek Seçim Kurulu’nun vermiş olduğu karar tam bir skandaldır. YSK ve onun başındaki AKP hükümeti Kürlere ‘dağlara çıkın, savaşın, size demokrasi yok, size söz hakkı yok, size siyaset hakkı yok’ demiştir” dedi. Yıldız Kürt ve Türk kardeşliğini savunmaya devam edeceklerini belirterek, hayatın her alanında AKP diktatörlüğüne karşı mücadele vereceklerini söyledi.

Yıldız, herkesi yarın saat 12.00’da KCK davası nedeniyle Taksim Meydanı’nda yapılacak olan oturma eylemine katılmaya çağırdı.

Gaziosmanpaşa İlçesi Karayolları Mahallesi’nde bir araya gelen yüzlerce kişi de, yolu trafiğe kapatarak, Küçükköy Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş devam ediyor.

YSK ÖNÜNDE GÖSTERİ

Ankara’da ise, üniversitelerde okuyan Kürt öğrenciler, Kızılırmak Sokak’ta bulunan YSK Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü binası önünde bir araya gelerek, YSK’nın kararını protesto etti. “Boykot” dövizleri açan 30 kişilik öğrenci grubu, “YSK’nın baskısı bizi yıldıramaz”, “Tayyip şaşırma bizi dağa taşırma” diye slogan attı. Burada öğrenciler adına yapılan açıklamada, “Bizler barış istiyoruz, Erdoğan savaş istiyor. Erdoğan’ın sonu Kaddafi’ye benzesin. Bize siyaset yapmaya izin vermiyorlar. Biz dağdaki gerillanın da askerlerin de ölmesini istemiyoruz; ama barış sürecini baltalıyorlar. YSK’nın kararı siyasi bir karardır. Herhangi bir demokrasi ile bağdaşmıyor. Bu karar Erdoğan’ın aldığı bir karardır” denildi. Açıklama sırasında bir öğrenci basın mensuplarına dönerek, “Bizi anlamıyorsunuz bu dille” diyerek, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak “Biz barış istiyoruz, savaş istemiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından zafer işareti yapan öğrenciler, “Çerxa Şoreşê” marşını okuyarak, eylemlerini sonlandırdı. Eylem sırasında polisin aldığı yoğun önlemler ise dikkat çekti

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar