Önder: Alsınlar meclislerini ne yapıyorlarsa yapsınlar

Önder: Alsınlar meclislerini ne yapıyorlarsa yapsınlar

ANF

20:49 / 18 Nisan 2011

İSTANBUL – BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adaylarından Sırrı Süreyya Önder, YSK’nın adaylık iptal kararına ilişkin “Alsınlar meclislerini ne yapıyorlarsa yapsınlar. Bakalım nasıl siyaset ve hangi meşruiyetle yapacaklarmış” dedi.

YSK’nın BDP’nin desteklediği 7 milletvekili adayıyla ilgili aldığı ‘adaylık iptal’ kararını NTV’de değerlendiren Sırrı Sürayya Önder, “Fırıncıya söyleyin ekmek de vermesin” diyerek “Bu nedir kardeşim. Yıllarca baraj ve tutuklama de; her fırsatta milyonlarca insanın oyunu Meclis’e yansıtmamak için elinden geleni yap, sonra da ‘dağdan insin siyaset yapsın’ de. Bu yalanı millet yutar diyorsunuz…” şeklinde konuştu.

HİÇ GİTMEYİZ

“İttifak oturur, düşünür ve karar verir. Ne derlerse ona uyarız” ifadelerini kullanan Önder, “bu kararın ardından, BDP’nin desteklediği bağımsız adayların seçime girip girmemesi noktasında kişisel fikrini” şöyle dile getirdi: “Bu irade kesintili olarak Meclis’e yansıyacaksa hiç gitmeyiz. Siyaset yapmanın meşru zemini sadece Meclis değildir. Alsınlar meclislerini ne yapıyorlarsa yapsınlar. Bakalım nasıl siyaset ve hangi meşruiyetle yapacaklarmış. Bu benim kişisel fikrim. İttifak oturur, düşünür ve karar verir. Ne derlerse ona uyarız.”

Bu kararın bölgede siyasi dengelerini nasıl etkileyeceği ve yeniden bir çatışma ortamına neden olup olmayacağı konusunda ise Önder şunları belirtti: “Allah bu millete savaşı göstermesin. Ondan sonra ‘biz nerede yanlış yaptık’ diye düşüneceklerse, bugünü unutmasınlar. Bugünün tarihini bir kenara yazın. Ama savaş olmaz, niye olsun. Diyarbakır’ın Urfa’nın Mardin’in Hakkari’nin meydanlarında bu millet taşa, sopaya, gaza, bombaya karşı elini kaldırmadan oturuyor. Ne edeceksin, imha mı edeceksin…”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar