Demirtaş: Bu bir savaş kararıdır

Demirtaş: Bu bir savaş kararıdır

ANF

YENİLENDİ-I / 19:42 / 18 Nisan 2011

AMED – Yüksek Seçim Kurulu’nun ‘Emek Özgürlük ve Demokrasi Blogu’ adaylarının 7’sinin adaylığını kabul etmemesini “Siyasi bir devlet komplosu, faturası AKP’ye çıkacak” diyen BDP eski Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘bu yeni bir savaş kararıdır’ dedi.

Emek, Barış, Demokrasi Bloğu adaylarının milletvekilliği başvurularının YSK tarafından kabul edilmemesi kararına tepki gösteren BDP eski Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, beklenmeyen bir karar olduğunu belirterek, hukuki açıdan sakıncalı siyasi sonuçlarının ise ağır olacağı bir karar alındığını söyledi.

Demirtaş, “Resmi Gazete’de yayınlanınca gerekçesiyle göreceğiz. Ancak şimdiden sonuçları ağır olacak bir karar verildi. Milletvekili arkadaşlarımızın bu karar dahil edilmesi sakıncalı. En nihayetinde ortaya çıkacak olan siyasi sonuçları bilinerek böyle bir karar alındı. Bunun sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Hatip Dicle ve Leyla Zana’nın adaylıkları konusunda bir sorun yok çünkü adli sicil kaydı olmadığına dair elimizde belge var. Hukuk burada çiğnenmiştir. Kaldı ki YSK’nin 2007’de verdiği kararla Gülten Kışanak ve Sebahat Tuncel aday oldu. 4 yıldır milletvekilliği yapıyorlar. Ertuğrul Kürkçü için ise 30 yıl önceki dava gerekçe yapılmış” dedi.

AKP ve devletin siyasi komplosu ile karşı karşıya olduklarını belirten Demirtaş, “AKP’nin bölgeden iddialı aday göstermemesinin nedeni böylece ortaya çıktı. Ortada siyasi bir komplo var siyasi bir dehşet operasyonu var. Bu Türkiye de yeni bir savaş kararıdır. Türkiye kamuoyunu şundan emin olmalı bize yapılanların hiçbir hukuki yanı yoktur. Yeniden aday gösterme şansımız yok. Partilerin var. Ama bağımsız adayların öyle bir şansı yok. Hem seçim barajının mağduruyuz” dedi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar