KCK: Yeni bir saldırı konsepti var

KCK: Yeni bir saldırı konsepti var
BEHDİNAN – KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, her gün sınır bölgelerine yapılan saldırıların ilan edilmemiş bir savaş boyutunu kazandığını belirtirken, son zamanlarda Kürdistan’da yaşanan ölümler ve kayıp olaylarının da “yeni bir saldırı konsepti” olduğunu kaydetti. 
İLAN EDİLMEMİŞ BİR SAVAŞ
KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, gündemdeki konulara ilişkin açıklamada bulundu. Sınırdaki hareketlilik, top atışları, yaşanan şüpheli ölümler ve kayıplar, Anayasa tartışmaları değerlendiren KCK, 14 DTP’ye operasyonun yıldönümü olan 14 Nisan’a da dikkat çekti. 
Açıklamada şunlar belirtildi: “Hareketimizin ve Önderliğimizin tüm barışçıl açıklama, girişim ve pratik adımlarına, halkımızın Newroz’da ve barışseverlerin her fırsatta dile getirdiği Kürt sorununun demokratik temelde çözme talebi Türk devleti ve AKP hükümeti tarafından görmezden ve duymazlıktan gelinmektedir. Tüm bu çağrı ve taleplerin tersine siyasi operasyonların yanı sıra askeri operasyonlar daha da yoğunlaştırılıp Kuzey Kürdistan’ın her alanında yaygınlaştırılmaktadır. Medya Savunma Alanlarına dönük her gün neredeyse her saat yoğun bir biçimde top saldırıları yapılmaktadır. Bu saldırıların sonucu can kayıpları yaşanmakta ve Kürdistan coğrafyası tahrip edilmektedir. İlan edilmemiş bir savaş boyutu kazanan bu saldırılar giderek normalleştirilmeye çalışılmaktadır.”
SINIRÖTESİ OPERASYON HAZIRLIĞI
Sınırötesi operasyon hazırlığına işaret eden KCK, “AKP hükümeti bu saldırıların yanısıra bir sınır ötesi operasyonu yapmak için de hem bir taraftan sınıra yoğun askeri yığınak yapmakta, hem de uluslar arası ve bölgesel zeminini güçlendirmek için kimi açık ve gizli görüşmeler yapmaktadır. Tayip Erdoğan’ın hazırlandığı Amerikan gezisi bu amaçla planlanmaktadır” diye belirtti.
YENİ SALDIRI KONSEPTİ
Son dönemlerde yaşanan şüpheli ölümler ve kayıp olaylarına da değinen KCK, bunları “yeni bir saldırı konsepti” şeklinde değerlendirdi. KCK şöyle dedi: “Öte yandan, içinde Kürt ve Kürdistan sözcüklerinin dahi geçmediği, Kürtlerin siyasi iradesinin tanınmadığı tam bir aldatma, oyalama ve sahte bir gündem oluşturmak amacıyla bir anayasa değişiklik tartışması gündemleştirilmektedir. Bir taraftan böyle bir tartışma yürütülürken, diğer taraftan siyasi soykırım operasyonlarıyla alamadıkları sonucu tek tek yurtsever ve aydın Kürt bireylerini vahşice katlederek elde etmek istemektedirler. Adana’da Azadiya Welat çalışanı ve yurtsever çalışmalara tüm gücüyle katılan ve bir Kürdistan devrim şehidi olarak kabul ettiğimiz Metin Alataş’ı alçakça bir biçim katledilmesi, aynı yöntemle Amed’de Ahmet Kalkan’ın asılmak suretiyle katledilmesi, Eğitim-Sen üyesi Mehmet Ali Örkmez ile Diyarbakır Barosu avukatlarından Hasan Zerdüşt Diken’den haber alınamaması ve Dikmen’i en son gören Ahmet Yıldız’ın kurşunlanarak katledilmesi gibi olaylar yeni bir saldırı konseptinin durumuna işaret etmektedir. Tutuklamalarla sindiremediği Kürdistan özgür halk hareketini, 90’lardaki vahşi katliamlara benzer yöntemlerle etkisizleştirme ve yıldırmaya çalışmaktadır. Bu yönelimlerin çatışmaları derinleştirmekten öte bir sonuç yaratamayacağı gibi, Kürt örgütlülüğünün ve birliğinin daha da geliştirilmesinden başka bir şeye hizmet etmeyecektir. Tüm bu katliamların ve kaçırılmaların sorumlusu AKP hükümetidir. Bugüne kadar bu konuda hiçbir ciddi girişimin yapılmaması da bunu açıkça göstermektedir. Bu durumlar da göstermektedir ki, AKP hükümetinin bir çözüm yerine tasfiye politikasını önüne koyduğunu göstermektedir.” 
KADIKÖY’DEKİ MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI
Açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı: “Yürütülen anayasa tartışmaları esas olarak; Kürde yer vermeyen, özgür iradesini tanımayan Türkiye’nin demokratikleşmesine hizmet etmeyen bir girişimdir. AKP’nin bu sahte girişimine karşı Kürt halkı ve Türkiyeli demokrasi güçlerinin demokratik bir anayasa için oluşturdukları ortak platform önemli bir adım olmuştur. Bu platformun İstanbul Kadıköy’de yapacağı miting alternatif bir anayasanın oluşturulması ve AKP’nin anayasa oyununun boşa çıkarılmasına hizmet etmelidir. Bu nedenle de başta Kürt halkı olmak üzere tüm barışsever ve demokratik güçleri yoğun ve aktif bir biçimde bu mitinge katılmaya çağırıyoruz.
14 NİSAN’A AZ BİR ZAMAN KALDI
AKP hükümetinin Kürt halkının siyasi iradesini tasfiye etmek için, siyasi soykırım operasyonlarını başlatmasının yıl dönümü olan 14 Nisan’a az bir zaman kaldı. AKP hükümeti bir taraftan açılım derken öte yandan 1500- 2000 yakın Kürt siyasetçi tutuklanmış, yüzlercesi gözaltına alınmıştır. Hiçbir somut delile ve evrensel hukuka dayanmayan bu tutuklanmaların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala siyasi tutuklular mahkemeye çıkarılmamıştır. Kürt halkının siyasi temsilcileri son derece haksız ve adaletsiz bir biçimde zindanlarda tutulmaya devam edilmektedir. Halkımız, tüm barışsever ve demokrasi güçleri siyasi soykırım operasyonlarının birinci yıldönümünde siyasi ve askeri operasyonların durdurulması ve tüm tutukluların derhal serbest bırakılması talebiyle çeşitli eylem ve etkinliklerde bulunmalıdır.”
ANF NEWS AGENCY
Reklamlar